შრომისუნარიანობის შემცირება: როგორ ჩავდგეთ ფორმა ში
შრომისუნარიანობის შემცირებას ხშირად სტრესსა და გადატვირთვას უკავშირებენ, თუმცა მიზეზი ყოველთვის ამაში არ მდგომარეობს. შრომისუნარიანობის დროებითი შემცირება ავადმყოფობის, ძილისა და კვების რეჟიმის ცვლილების შედეგი შეიძლება იყოს. თემისადმი ინტერესის დაკარგვა, ყურადღების გადამტანი ფაქტორების არსებობა, ასაკობრივი ან ჰორმონალური ცვლილებები ასევე ახდენს გავლენას შრომის შედეგიანობაზე. შეცდომაა შრომისუნარიანობის შემცირებად ისეთი სიტუაციის განხილვა, როდესაც გაზრდილი, დაძაბული აქტივობის შემდეგ ადამიანი მუშაობის ნორმალურ ტემპს უბრუნდება. ფაქტობრივად, ეფექტურობის რეალურ შემცირებაზე საუბარი მხოლოდ მაშინ არის მიზანშეწონილი, როდესაც შრომის შედეგი აშკარად არ შეესაბამება გაღებულ ძალისხმევასა და გამოწვეულ დაღლილობას.
როდისარის შრომისუნარიანობის დაქვეითება ნორმალური?
ცოცხალ ადამიანს, აპარატისგან განსხვავებით, არ შეუძლია 24 საათის განმავლობაში სტაბილურად მუშაობა და ძალების აღსადგენად შესვენება სჭირდება. კონცენტრაციის გარკვეული დაქვეითება შრომითი საქმიანობის დაწყებიდან 4-5 საათის შემდეგ შეიძლება შეინიშნოს. ეს არის ერთ-ერთი მიზეზი იმისა, რის გამოც უმეტეს სამუშაო ადგილებზე შუადღის შესვენება დაწესდა. დაახლოებით 40 წუთის დასვენების შემდეგ ადამიანს კიდევ 3-4 საათის განმავლობაში შეუძლია ხარისხიანად და ეფექტურად იმუშაოს, რის შემდეგ კვლავ იწყება გონებრივი შრომისუნარიანობის თანდათანობითი დაქვეითება. 12 საათიანი ცვლის შემთხვევაში ორი შესვენებაა გათვალისწინებული, მაგრამ სამუშაო დღის ბოლო მესამედი მაინც ნაკლებად პროდუქტიული იქნება, რადგან დაღლილობა გროვდება და სრული აღდგენისთვის ერთსაათიანი დასვენება საკმარისი არ არის.
ფიზიკური შრომისუნარიანობის ყოველდღიური დაქვეითება დაახლოებით იგივე სქემით ხდება, თუმცა ფიზიკური დაღლილობის დაგროვება უფრო მეტად ადამიანის სპორტულ ფორმაზე არის დამოკიდებული. ზოგი ანელებს ტემპს საათნახევრის შემდეგ, ზოგი კი სტაბილურად მუშაობს მთელი ცვლის განმავლობაში. ფიზიკურ მუშაობაში ასევე მნიშვნელოვანია ჩვეული მოქმედებები და საკუთარი ძალების გამოთვლის უნარი. დაზგებთან წვრილი ფიზიკური მუშაობა ერთდროულად ყურადღებას, კონცენტრაციას, სიზუსტეს და გამძლეობას მოითხოვს, ხოლო მძიმე დატვირთული მუშაობა ძლიერ კუნთებსა და მყესებს, ბალანსის გრძნობას მოითხოვს. და, რა თქმა უნდა, ცვლის ბოლოსკენ შრომისუნარიანობის დაქვეითება ბუნებრივი შედეგია, რომელიც შემაშფოთებელი არ უნდა იყოს: საკმარისია ჭამა, სხეულის მოდუნება და გამოძინება, რათა დაღლილობა სიმხნევემ და ხელახლა მუშაობისთვის მზადყოფნამ ჩაანაცვლოს.
ავადმყოფობის დროს დროებით მცირდება როგორც ფიზიკური, ასევე გონებრივი შრომისუნარიანობა, ამიტომ ავადმყოფობის გამო შვებულებაში ყოფნისას მუშაობა არა მხოლოდ საზიანოა ჯანმრთელობისთვის, არამედ ნაკლებად ეფექტური. რა თქმა უნდა, ნებისმიერი საპასუხისმგებლო საქმის ბოლომდე მიყვანა ნებისყოფის ძალისხმევით არის შესაძლებელი, მაგრამ ამან გართულებები და აღდგენის უფრო ხანგრძლივი პერიოდი შეიძლება გამოიწვიოს. არ არის საგანგაშო შრომისუნარიანობის დროებითი დაქვეითება ორგანიზმში ანთებითი პროცესის არსებობისას. ვინაიდან, ორგანიზმი მთელ თავისუფალ რესურსს ინფექციასთან ბრძოლაში ხარჯავს.
მენსტრუაციამ ასევე შეიძლება გამოიწვიოს შრომისუნარიანობის დროებითი დაქვეითება, ვინაიდან საშვილოსნოს კუნთების შეკუმშვისას წარმოქმნილი ტკივილი, სისხლის დაკარგვა, ჰორმონალური ფონის ცვალებადობა სერიოზულად ტვირთავს ორგანიზმს. იშვიათი გამონაკლისების გარდა, ქალები თავად ამჩნევენ შრომის ეფექტურობის პერიოდულ შემცირებას და აღნიშნავენ, რომ ისინი მეტ ძალას ხარჯავენ კრიტიკულ დღეებში სტაბილურად მაღალი შედეგების მისაღწევად.
შრომისუნარიანობის საშიში დაქვეითება
შრომისუნარიანობის დროებითი შემცირების მდგომარეობა საგანგაშოა, თუ ძალებისა და კონცენტრაციის აღდგენას დასვენება არ შველის. მაგალითად, თუ დაღლილობა სჭარბობს დღის პირველ ნახევარში და შუადღის შესვენების შემდეგ არ ქრება. ამაზე მეტად საშიშია, თუ ღამის დასვენება და სრული რვასაათიანი ძილი ჩვეულ პროდუქტიულობას არ გიბრუნებთ. ამ მდგომარეობის რამდენიმე მიზეზი შეიძლება არსებობდეს:
მძიმე ქრონიკული დაავადება;
დეპრესია;
ემოციური გადაწვა და მუშაობისადმი ინტერესის დაკარგვა;
ცხოვრების წესის უეცარი ცვლილება, დიეტა;
კოლექტივთან არადამაკმაყოფილებელი ურთიერთობები;
გარკვეული სამკურნალო საშუალებების მიღება.
შრომისუნარიანობის გრძელვადიანი შემცირების კიდევ ერთი მიზეზი - ასაკია. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მონაცემებით, ხანდაზმულ ადამიანად ახლა 60 წელს გადაცილებულ პირი ითვლება. ამ მაჩვენებლის მიღწევის შემდეგ, შრომისუნარიანობა შეიძლება შემცირდეს ასაკთან დაკავშირებული გარდაუვალი ცვლილებების გამო. თუმცა, ასეთ ვითარებაშიც კი შესაძლებელია გონებრივი და ფიზიკური ფორმის ნაწილობრივ აღდგენა და საკმაოდ მაღალ დონეზე შენარჩუნება მრავალი წლის განმავლობაში.
როგორ მოვიქცეთ შრომისუნარიანობის შემცირების დროს?
პირველი, რაც უნდა გააკეთოთ, როდესაც შეამჩნევთ ეფექტურობის ხანგრძლივ დაქვეითებას ან ძალიან ძლიერ დაღლილობას - საკუთარი მდგომარეობის გაანალიზებაა. შრომისუნარიანობის ხანგრძლივი შემცირება, რომელიც საქმიანობის კონკრეტულ სფეროს ეხება, ცვლილების საჭიროებაზე მიუთითებს. თუ ჩვეული სამუშაოს შესრულება აუტანლად რთული გახდა, შეგიძლიათ იფიქროთ კვალიფიკაციის გამოცვლაზე. თუ სპორტდარბაზში სიარული ადრინდელივით სიხარულს არ განიჭებთ, შეგიძლიათ აუზი, ცეკვა ან გუნდური სპორტის სახეობები სცადოთ. თუ ოჯახთან ურთიერთობა დამღლელი გახდა, დასვენების შესაძლებლობა უნდა იპოვოთ - აიყვანოთ ძიძა, მარტო გაემგზავროთ შვებულებაში, რათა გააანალიზოთ, კონკრეტულად რაში მდგომარეობს სირთულე. თუ გაირკვა, რომ ენერგიის ჭარბი ხარჯვა გამოწვეულია კოლექტივში ტოქსიკური ურთიერთობებით, უნდა იფიქროთ ახალ სამუშაოზე საკუთარ სფეროში.
მას შემდეგ რაც გაარკვიეთ, რომ გარეგანი მიზეზები არაფერ შუაშია, არ უნდა შეგეშინდეთ. აუცილებელია:
მიმართოთ თერაპევტს სწრაფ დაღლილობაზე ჩივილებით.
ეწვიოთ ენდოკრინოლოგს და გაიაროთ ფარისებრი ჯირკვლის ჰორმონებზე გამოკვლევა.
ჩააბაროთ შარდისა და სისხლის საერთო ანალიზები.
ეწვიოთ ნევროლოგს.
ეწვიოთ ფსიქიატრს.
ერთობლივი ძალებით სპეციალისტები გაარკვევენ, თუ რამ გამოიწვია შრომისუნარიანობის დაქვეითება და დანიშნავენ ყველაზე შესაფერის მკურნალობას. შრომისუნარიანობის დაქვეითება, რომლის მიზეზები არ არის დაკავშირებული ჯანმრთელობასთან, ნიშნავს იმას, რომ უნდა დაიწყოთ მუშაობა საკუთარი პროდუქტიულობის გაზრდაზე - როგორც გონებრივ, ასევე ფიზიკურ.
როგორ აღვადგინოთ შრომისუნარიანობა?
შრომისუნარიანობის ხანგრძლივი დაქვეითება ზიანს აყენებს არა მხოლოდ კარიერას, არამედ თქვენს ჯანმრთელობას. აპათია და პრობლემების უწინდელი ტემპით გადაჭრის შეუძლებლობა სტრესს, ნერვულ დაძაბულობას ქმნის, უარყოფითად მოქმედებს ძილზე, გულისა და სისხლძარღვების ფუნქციონირებაზე, მადასა და იმუნიტეტზე. მაშინაც კი, თუ თავდაპირველად ჯანმრთელობის პრობლემები არ გაწუხებდათ, ეს ყველაფერი მუდმივი გადაღლილობის ფონზე შეიძლება დაიწყოს. გარდა ამისა, ნებისყოფას ასევე აქვს საზღვრები და თუ მუდმივად იმუშავებთ საკუთარი თავის დაძალების გზით, შეიძლება დეპრესია განვითარდეს.
შრომისუნარიანობის აღსადგენად პირობების შექმნაში ორგანიზმს დაეხმარება სუფთა ჰაერზე სეირნობა, მხატვრული ლიტერატურის (და არა სტატიებისა და ჩანაწერების) კითხვა, რეგულარული ფიზკულტურა, უცხოური მეტყველების მოსმენა ან ენების შესწავლა, ხელით წერა, ხატვა, თიხისგან ძერწვა. სანამ განვითარებას შეუდგებით, სწორი იქნება ძილის რეჟიმის დარეგულირება, რაციონის დაბალანსება და ყველა იმ ზედმეტ დატვირთვაზე უარის თქმა, რომლებსაც არანაირი სარგებელი არ მოაქვს. აუცილებელია დღის გულდასმით დაგეგმვა, თუ ეს შესაძლებელია - ზოგიერთი ამოცანის დელეგირება ისე, რომ ზედმეტად არ დაიღალოთ, და აუცილებლად გაატაროთ გარკვეული დრო საკუთარ თავთან სიმარტოვეში. ეს მიდგომა ხელს უწყობს როგორც ზედმეტი მუშაობის შემდეგ შრომისუნარიანობის აღდგენას, ასევე პროდუქტიულობის გაზრდას, რომელიც გაურკვეველი მიზეზების გამო შემცირდა.
ასევე მიზანშეწონილია ისეთი საშუალების შერჩევა, რომელიც აღდგენის პერიოდში გულ-სისხლძარღვთა სისტემას შეუწყობს ხელს. ეფექტური პრეპარატი შრომისუნარიანობის დაქვეითებისას დატვირთვასთან გამკლავებაში უნდა დაგეხმაროთ, მათ შორის უჯრედშიდა გაცვლითი პროცესების კორექციის ხარჯზე.
შრომისუნარიანობა თანდათან გაიზრდება, ამიტომ არ უნდა ელოდოთ საკუთარი თავისგან დაუყოვნებლივ მაღალ შედეგებს. მხოლოდ დაგეგმილი, აუჩქარებელი, მაგრამ მუდმივი განვითარება მოიტანს ნამდვილად შესამჩნევ შედეგს.
დროდადრო ნებისმიერი ადამიანი გრძნობს დაღლილობას. მაგრამ თუ ეს მუდმივად ხდება – სასწრაფოდ უნდა მიიღოთ ზომები. რა ზომები? წაიკითხეთ ჩვენი სტატია და შეიტყვეთ ამის შესახებ. სწორად განსაზღვრეთ პრიორიტეტები და დაგეგმეთ თქვენი
სპორტული აქტივობა. როგორ არ ვავნოთ გულს
თანამედროვე ადამიანების გონებაში ჯანსაღი და ლამაზი ადამიანის გარეგნობა მჭიდროდ არის დაკავშირებული მოხდენილ სხეულთან, რელიეფურ კუნთებთან და ჭარბი წონის არარსებობასთან. საოცნებო სხეულის გამოსაძერწად ფიტნეს ცენტრებში მიეშურებიან ადამიანები, რომლებსაც აშკარად სჭირდებათ წონაში
რა დაგეხმარებათ პოსტინფექციურ ასთენიასთან ბრძოლაში
მწვავე რესპირატორული დაავადებები ან, როგორც მათ ახლა უწოდებენ, მწვავე რესპირატორული ინფექციები – სეზონური გაციების ძალიან მრავალფეროვანი ჯგუფია, რომელსაც თან ახლავს ზედა და ქვედა სასუნთქი გზების დაზიანება. მრავალფეროვანია, რადგან მათი გამოწვევა

Снижение работоспособности часто связывают со стрессами и перегрузками, однако не всегда причина в них. Временное снижение работоспособности может быть следствием болезни, результатом смены режима сна и питания. Утрата интереса к теме, появление отвлекающих факторов, возрастные или гормональные изменения также влияют на результативность труда. Ошибочно считать уменьшением работоспособности ситуацию, когда после повышенной, напряженной активности человек возвращается к нормальному темпу работы. В сущности, о реальном снижении эффективности стоит говорить только тогда, когда результат труда явно не соответствует затраченным усилиям и последующему утомлению.
Когда снижение работоспособности нормально?
Живой человек, в отличие от машины, не способен стабильно работать 24 часа в сутки и нуждается в перерывах для восстановления сил. Некоторое снижение концентрации можно отметить уже через 4-5 часов после начала трудовой деятельности. Это одна из причин появления обеденного перерыва на большинстве рабочих мест. Отдохнув примерно 40 минут, человек способен качественно и эффективно трудиться еще 3-4 часа, после чего снова начнется постепенное снижение умственной работоспособности. При длине смены в 12 часов перерывов предусмотрено два, однако последняя треть рабочего дня все равно будет менее продуктивной, поскольку усталость накапливается и часового отдыха не хватит для полного восстановления.
Ежедневное снижение физической работоспособности происходит примерно по той же схеме, однако накопление физической усталости сильнее зависит от спортивной формы человека. Кто-то снижает темп уже через час-полтора, кто-то стабильно работает всю смену. В физической работе важны также привычность действий и способность рассчитывать свои силы. Мелкая физическая работа у станков требует одновременно внимательности, концентрации, точности и выносливости, а тяжелые грузовые работы — крепких мышц и сухожилий, чувства баланса. И, конечно, снижение работоспособности к концу смены — закономерный результат, который не должен беспокоить: достаточно поесть, расслабить тело и выспаться, чтобы усталость сменилась бодростью и готовностью трудиться снова.
Во время болезней временно снижается и физическая, и умственная трудоспособность, поэтому работать на больничном не только вредно для здоровья, но и менее эффективно. Конечно, самые ответственные дела можно завершить усилием воли, однако это может вылиться в осложнения и более долгий период восстановления. Беспокоиться из-за временного снижения работоспособности при наличии воспалительного процесса в организме не стоит. Просто все свободные ресурсы тело тратит на борьбу с инфекцией.
Менструации тоже могут приводить к временному снижению работоспособности, поскольку боль из-за сокращения мышц матки, потеря крови, колебания гормонального фона серьезно нагружают организм. За редким исключением, периодическое снижение эффективности труда замечают сами женщины, отмечая, что на получение стабильно высоких результатов в критические дни тратят больше сил.
Опасное снижение работоспособности
Состояние временного снижения работоспособности должно насторожить, если отдых не помогает восстановить силы и концентрацию. Например, если усталость настигает в первой половине дня и после обеденного перерыва не уходит. Еще опаснее, если ночной отдых и полноценный восьмичасовой сон не возвращают привычную продуктивность. Причин у такого состояния может быть несколько:
Еще одна причина длительного снижения работоспособности — возраст. По данным Всемирной организации здравоохранения, пожилым сейчас считается человек в возрасте от 60 лет. По достижении этой цифры работоспособность может снижаться из-за неизбежных возрастных изменений. Однако, даже в такой ситуации умственную и физическую форму можно частично восстановить и поддерживать на достаточно высоком уровне долгие годы.
Что делать при снижении работоспособности?
Первое, что нужно сделать, заметив длительное снижение эффективности или слишком сильную усталость — проанализировать свое состояние. Длительное снижение работоспособности, касающееся конкретной сферы деятельности, говорит о необходимости изменений. Если мучительно сложно выполнять привычную работу, можно задуматься о переквалификации. Если поход в зал не вызывает радости, как раньше, можно попробовать бассейн, танцы или командные виды спорта. Если утомительным стало общение с семьей, необходимо найти возможность для отдыха — пригласить няню, уехать в отпуск в одиночестве, чтобы была возможность проанализировать, в чем именно сложность. Если стало ясно, что перерасход энергии вызван токсичными отношениями в коллективе, стоит задуматься о новой работе в своей сфере.
Выяснив, что внешние причины ни причем, не стоит пугаться. Необходимо:
Совместными усилиями специалисты выяснят, что стало причиной снижения трудоспособности, и назначат наиболее подходящее лечение. Снижение работоспособности, причины которого не связаны со здоровьем, означает, что необходимо начать работу над повышением собственной продуктивности, как умственной, так и физической.
Как восстановить работоспособность?
Длительное снижение работоспособности вредит не только карьере, но и здоровью. Апатия и неспособность решать задачи в прежнем темпе создают стресс, нервное напряжение негативно влияет на сон, работу сердца и сосудов, на аппетит, на иммунитет. Даже если со здоровьем проблем изначально не было, они могут начаться на фоне постоянного переутомления. К тому же, сила воли тоже имеет границы и если постоянно работать, превозмогая себя, то может развиться депрессия.
Создать организму условия для восстановления трудоспособности помогут прогулки на свежем воздухе, чтение художественных книг (а не статей и заметок), регулярная физкультура, прослушивание иностранной речи или изучение языков, письмо от руки, рисование, лепка из глины. Прежде чем браться за развитие, будет правильным отрегулировать режим сна, сбалансировать рацион и отказаться от всех лишних нагрузок, не приносящих никакой пользы. Необходимо тщательно планировать день, по возможности — делегировать часть задач, чтобы не переутомляться, и обязательно проводить немного времени наедине с собой. Подобный подход помогает как вернуть работоспособность после переработок, так и увеличить продуктивность, снизившуюся по непонятным причинам.
Стоит также подобрать средство, которое поддержит сердечно-сосудистую систему в период восстановления. Эффективный препарат при снижении работоспособности должен помогать справляться с нагрузками, в том числе, за счет коррекции внутриклеточных обменных процессов.
Работоспособность будет повышаться постепенно, поэтому сразу ждать от себя высоких результатов не стоит. Только планомерное, неспешное, но постоянное развитие принесет действительно заметный результат.