თანამედროვე ადამიანების გონებაში ჯანსაღი და ლამაზი ადამიანის გარეგნობა მჭიდროდ არის დაკავშირებული მოხდენილ სხეულთან, რელიეფურ კუნთებთან და ჭარბი წონის არარსებობასთან. საოცნებო სხეულის გამოსაძერწად ფიტნეს ცენტრებში მიეშურებიან ადამიანები, რომლებსაც აშკარად სჭირდებათ წონაში დაკლება და ისინიც, ვისაც მხოლოდ კუნთოვანი მასის მომატება სჭირდება. მაქსიმალური შედეგის მისაღწევად, ძალიან ბევრი ინტენსიურ კარდიო- და ძალისმიერ ვარჯიშს ირჩევს ზღვრული დასაშვები წონის გამოყენებით. თუმცა, ვარჯიშების ასეთი სქემა მოუმზადებელი ადამიანისთვის უბრალოდ საშიშია.
ადამიანი, რომელიც მრავალი წლის განმავლობაში შემოიფარგლება მხოლოდ ფეხით სიარულით და სახსრების მსუბუქი ვარჯიშებით, აშკარად განსხვავდება იმ ადამიანებისგან, რომლებიც რეგულარულად ვარჯიშობენ ზედიზედ რამდენიმე წლის განმავლობაში. სახსრები, კუნთები, სასუნთქი და გულ-სისხლძარღვთა სისტემა ვერ ახერხებს სწრაფად გადართვას ინტენსიური ვარჯიშის რიტმზე, ხოლო დატვირთვის მკვეთრ მატებას თან ახლავს ტრავმები, ზედმეტი დაღლილობა, თავბრუსხვევა და გულის წასვლა. ნეგატიური ეფექტების თავიდან ასაცილებლად, აუცილებელია ვარჯიშების რიტმში თანდათან შესვლა. საწყის ეტაპზე მთავარი მიზანი - ვარჯიშების რეგულარულობაა.
ყველას არ აქვს იმის შესაძლებლობა, რომ ინდივიდუალური ტრენერი აიყვანოს, რომელსაც ვარჯიშების ოპტიმალური პროგრამის შედგენა შეუძლია. ამიტომ, ძალიან ბევრს ურჩევნია ვარჯიშების გეგმის შედგენა სასწავლო ვიდეოებზე დაყრდნობით, მით უმეტეს, რომ ინტერნეტ-სივრცეში საკმარისზე მეტი რეკომენდაცია არსებობს დამწყებთათვის. თუმცა, სწორედ დამწყებები ყველაზე უფრო ხშირად ივიწყებენ უსაფრთხო სპორტის ძირითად პრინციპებს:
- მოთელვა. სწორედ აი ის სახსრების ვარჯიში, რომელიც ფიზიკური აღზრდის გაკვეთილებზე კეთდებოდა სკოლაში. იოგების გასაჭიმად აუცილებელია მონაცვლეობით მხრების, მტევნების, იდაყვების, თეძოებისა და მუხლების აუჩქარებლად ბრუნვა რამდენიმე წუთის განმავლობაში - წინააღმდეგ შემთხვევაში ნაღრძობებისა და დაჭიმვის რისკი გაცილებით მაღალი იქნება.
- მოთელვა. 10 წუთი სარბენ ბილიკზე, ორბიტრეკზე, ველოტრენაჟორზე საჭიროა კუნთების გასახურებლად. თუ ამ ეტაპს გამოტოვებთ, ვარჯიში ნაკლებად ეფექტური იქნება და ზედმეტი დატვირთვის რისკი გაიზრდება.
- ძირითადი ვარჯიში. თუ ეს კარდიო ვარჯიშია - ტემპს უნდა მოუმატოთ. თუ ძალისმიერი - ვარჯიშების შესრულება დაიწყოთ. თითოეული ვარჯიშის ტექნიკა წინასწარ უნდა იყოს შესწავლილი, ან შეგიძლიათ სთხოვოთ სპორტდარბაზში მყოფ კოლეგებს ან მორიგე ტრენერს, გაჩვენონ ვარჯიშის სწორად გაკეთება.
- ძალისმიერი ვარჯიში: 72 საათი აღსადგენად. დატვირთვის მონაცვლეობის პრინციპი საშუალებას გაძლევთ უფრო სწრაფად და ეფექტურად გაზარდოთ კუნთოვანი მასა, გარდა ამისა, კუნთების ყველა ჯგუფის ერთ დღეში დამუშავებას დიდი დრო სჭირდება. აქედან გამომდინარე, აუცილებელია ვარჯიშების მონაცვლეობა, რაც კუნთებს აღდგენის დროს აძლევს და უფრო დახვეწილი სილუეტის შექმნაში უწყობს ხელს.
- დასკვნითი ვარჯიშები. არაპროფესიონალები მუდმივად გამოტოვებენ ვარჯიშის დასრულების ამ ეტაპს, არადა სწორედ ეს ეტაპი უზრუნველყოფს ორგანიზმის გადართვას ვარჯიშის რეჟიმიდან ჩვეულ რეჟიმში. დასკვნითი ვარჯიშის ეტაპზე, გაჭიმვის ვარჯიშები კუნთების იმ ჯგუფებისთვის კეთდება, რომლებიც ამოქმედებულნი იყვნენ ვარჯიშის დროს. მწყობრი მოძრაობები ხელს უწყობს ვარჯიშის დროს დაძაბული სხეულის მოდუნებას და ამცირებს დილით მოსალოდნელი კუნთების ტკივილს. არსებობს ვიდეო გაკვეთილები დასკვნითი ვარჯიშების სწორად შესასრულებლად, ასევე შეგიძლიათ დააკვირდეთ, თუ როგორ ასრულებენ ვარჯიშს სპორტული დარბაზის უფრო გამოცდილი სტუმრები.
ვარჯიშის დრო და მისი ინტენსივობა უნდა გაიზარდოს საკუთარი განცდებიდან გამომდინარე: კარგი ვარჯიშის ბოლოს, სხეულში სასიამოვნო დაღლილობა უნდა იგრძნობოდეს, ხოლო თუ ამას ვერ გრძნობთ - შემდეგ ჯერზე შეგიძლიათ ოდნავ გაზარდოთ ტემპი ან მოძრაობათა ამპლიტუდა. სპორტულ ფორმაში ჩადგომას რამდენიმე თვე სჭირდება და ეს პროცესის დაჩქარება სიფრთხილით უნდა მოხდეს, ფორსირების გარეშე. იმისათვის, რომ ინტენსიურმა ვარჯიშმა არ დააზიანოს გულ-სისხლძარღვთა სისტემა, ასევე გამძლეობა რომ გაიზარდოს, სხეულს სჭირდება მხარდაჭერა პრეპარატებით, რომლებიც ზრდის ფიზიკურ შრომისუნარიანობას.
ორგანიზმის დროული მხარდაჭერა სპორტული დატვირთვების გონივრულ ზრდასთან ერთად ხელს შეუწყობს გულის გართულებების თავიდან აცილებას და დააჩქარებს შედეგების მიღწევას. ვარჯიშის დროს არ უნდა შეზღუდოთ სითხეების მიღება - წყალი ჩართულია ყველა მიმოცვლით პროცესში, ამიტომ ვარჯიშის დროს სითხის დალევა ძალიან მნიშვნელოვანია. ასევე, ნუ შეათავსებთ სპორტს მკაცრ დიეტასთან, რადგან კუნთებს საშენი მასალა სჭირდება. წონის დაკლებისთვის დასაშვებია დღიური დეფიციტი მაქსიმუმ 200 კკალ ოდენობით და მხოლოდ ნახშირწყლების ხარჯზე. წინააღმდეგ შემთხვევაში, უბრალოდ არ გეყოფათ ენერგია ვარჯიშის რიტმში შესასვლელად.
ვარჯიშისადმი გონივრული მიდგომა, მათი ინტენსივობის თანდათანობითი მატება ხელს შეუწყობს იდეალური სპორტული ფორმის მიღწევას გაცილებით უფრო სწრაფად და ტრავმებისა და ჩავარდნების გარეშე.

Занятия спортом, как не навредить сердцу
Образ здорового и красивого человека в сознании современных людей тесно связан с подтянутым телом, рельефной мускулатурой, отсутствием лишнего веса. За телом мечты в фитнес-центры отправляются и люди, которым определенно нужно сбросить вес, и те, кому необходимо набрать мышечную массу. Стремясь достичь максимального результата, многие выбирают интенсивные кардио и силовые тренировки с предельно допустимыми весами. Однако, подобная схема тренировок для неподготовленного человека попросту опасна.
Человек, который много лет ограничивается только прогулками и легкой суставной гимнастикой, заметно отличается от людей, которые тренируются регулярно несколько лет подряд. Суставы, мышцы, дыхательная и сердечно-сосудистая системы не способны сразу перестроиться на ритм интенсивных тренировок, и резкое увеличение нагрузки чревато травмами, переутомлением, головокружением, обмороками. Чтобы избежать негативных эффектов, необходимо входить в ритм занятий плавно. Главная цель на первоначальном этапе – регулярность занятий.
Индивидуальный тренер, который мог бы составить оптимальную программу тренировок, не каждому по карману, и многие предпочитают составлять план занятий по обучающим видео, тем более, что рекомендаций для новичков в сети более, чем достаточно. Однако, именно новички чаще всего забывают основные принципы безопасного спорта:
1. Разминка. Та самая суставная гимнастика, которую делали на физкультуре в школе. Несколько минут плавно вращать поочередно плечами, кистями, локтями, бедрами и коленями необходимо, чтобы размять связки – иначе риск вывихов и растяжений будет намного выше.
2. Разогрев. 10 минут на беговой дорожке, орбитреке, велотренажере нужны для того, чтобы разогреть мышцы. Если пропустить этот этап, тренировка будет менее эффективной, а риск надорваться возрастет.
3. Основная тренировка. Если это кардио – то возрастает темп. Если силовая – то начинается выполнение упражнений. Технику каждого упражнения необходимо изучить заранее, либо попросить коллег по залу или дежурного тренера показать, как правильно.
4. Силовая тренировка: 72 часа на восстановление. Принцип чередования нагрузки позволяет быстрее и эффективнее наращивать мышечную массу, к тому же проработка всех групп мышц в один день занимает много времени. Поэтому необходимо чередовать упражнения, давая мышцам время на восстановление и создавая более проработанный силуэт.
5. Заминка. Непрофессионалы постоянно пропускают этап завершения тренировки, а ведь именно он обеспечивает переключение организма с тренировочного режима в обычный. На этапе заминки выполняются упражнения на растяжку тех групп мышц, которые были задействованы во время тренировки. Плавные движения помогают расслабить напряженное во время занятия тело, и уменьшают мышечные боли наутро. По правильному проведению заминки существуют видеоруководства, а также можно подсмотреть, как завершают тренировку более опытные посетители зала.
Время тренировки и ее интенсивность необходимо увеличивать, исходя из собственных ощущений: по окончании хорошей тренировки в теле должна быть приятная усталость, и если ее нет – можно чуть увеличить темп или амплитуду движений в следующий раз. Вхождение в спортивную форму занимает несколько месяцев, и ускорять этот процесс нужно с осторожностью, не форсируя его. Чтобы интенсивные тренировки не нанесли вреда сердечно-сосудистой системе, а также для повышения выносливости, организму необходима поддержка препаратами, повышающими физическую работоспособность.
Своевременная поддержка организма вместе с разумным наращиванием спортивных нагрузок позволит избежать осложнений на сердце и ускорит достижение результата. Во время занятий не стоит ограничивать себя в жидкости – вода участвует во всех обменных процессах, так что пить во время тренировки очень важно. Также не стоит совмещать спорт с жесткими диетами, поскольку для мышц необходим строительный материал. Для снижения веса допускается дневной дефицит в 200 ккал максимум, и только за счет углеводов. Иначе для вхождения в тренировочный ритм просто не хватит энергии.
Разумный подход к тренировкам, постепенное наращивание их интенсивности помогут добиться идеальной спортивной формы намного быстрее и без травм и срывов.