ზოგჯერ ისე ხდება, რომ თითქოსდა ყველაფერი კარგად მიდის, ცხოვრება ჩვეულებრივად მიყვება დინებას: დილით სამსახურში მიდიხართ, საღამოს სახლში ბრუნდებით, შაბათ-კვირას სეირნობთ ან მეგობრებს ხვდებით. შემდეგ თანდათანობით ატყობთ, რომ დღითიდღე, შრომისუნარიანობა თითქოს სადღაც ქრება, ძალები ილევა და საწოლიდან ადგომა უფრო და უფრო რთული ხდება.
ხშირად პირველი, რაც გსურს – სიზარმაცის გამო თავს გაუბრაზდე და ძალის დატანებით ყველაფერი მაინც გააკეთო. თუმცა, შესაძლებელია, რომ ამ მდგომარეობის მიზეზი დაღლილობა არის, რომელსაც სამი გრადაცია გააჩნია. ქვემოთ განვმარტავთ რა გრადაციებთან გვაქვს საქმე.
გადაღლილობა
გადაღლილობის პირველი სტადიაა, რომლის წინაშე, ასე თუ ისე, ნებისმიერი შეიძლება აღმოჩნდეს. ეს არის ორგანიზმის დროებითი ნორმალური რეაქცია ფიზიკურ, ფსიქიკურ, ინტელექტუალურ გადატვირთვაზე. რამდენიმე დღე ვიმუშავეთ რთულ ანგარიშზე, ინტენსიურად ვივარჯიშეთ სატრენაჟორო დარბაზში, ავრალურ რეჟიმში სესიისთვის მოვემზადეთ და აი – უკვე ვატყობთ და ვგრძნობთ, თუ როგორ გველევა ძალები და დაღლილობა ენაცვლება მათ. უკვე აღარ გსურთ მუშაობა, სწავლა ან ვარჯიში.
მსგავს სიტუაციებში, სიმხნევისა და ენერგიულობის დასაბრუნებლად, არც ისე ბევრი რამ არის საჭირო: გამოძინება ან მოსადუნებელი აქტივობების შესრულება – გასეირნება, ხატვა ან წიგნის წაკითხვა. ჩვეულებრივ, ორი დღის დასვენების შემდეგ, მდგომარეობა უმჯობესდება და კვლავ გიბრუნდებათ ძალები მუშაობისა და შემოქმედებისთვის.
დასკვნა: გადაღლილობა არის დროებითი რეაქცია ნებისმიერ გადატვირთვაზე. მასთან გამკლავება ადვილია მკურნალობის გარეშე – საკმარისია დატვირთვის შემცირება და მდგომარეობის დაკვირვება.
გამოფიტვა
თუ აამოქმედებთ პირველ სტადიას და უგულებელყოფთ ორგანიზმის მინიშნებებს, რომლითაც ის შესვენებას ითხოვს და განაგრძობთ გიჟური რიტმით: „სამსახური-ოჯახი-გატაცებები“, – ცხოვრებას, ორგანიზმი შეიძლება გამოფიტოს. ეს არის თავისებური დაღლილობა, რომელიც ასევე ფიზიკურად ვლინდება, მაგალითად, მის გამო, ეცემა შრომისუნარიანობა, გეუფლებათ მუდმივი ძილიანობის განცდა, იკარგება ყურადღების კონცენტრაცია.
მაგრამ გამოფიტვის მთავარი განსხვავება ისაა, რომ ის უფრო ემოციებს ეხება და ვლინდება არა ზედმეტი მუშაობის გამო, არამედ, მეტ წილად, სამსახურში ან სახლში მუდმივი სტრესის გამო.
დავუშვათ, დიდი ხანია მუშაობთ საინტერესო პროექტზე, ასი პროცენტით ბოლომდე იხარჯებით, პრაქტიკულად არ ატარებთ ღამეებს სახლში, ამ დროს ვიღაც სხვას აწინაურებენ და არა თქვენ. ბუნებრივია, ამას წონასწორობიდან გამოჰყავხართ, და ეს სრულიად ნორმალურია. ამასთან, თუ დროულად არ მოაგვარებთ ამ სიტუაციას, ყველა ემოცია და გრძნობა ჩაქრობას იწყებს, საყვარელი საქმე აღარ გსიამოვნებთ, და ჰობისაც კი არ მოაქვს სიამოვნება. სწორედ ამის შემდეგ იწყება ფიზიკური გამოვლინებები.
დასკვნა: გამოფიტვა არის სინდრომი, რომელიც წარმოიქმნება ქრონიკული სტრესის გამო სამსახურში ან სახლში. ძალებისგან დაცლასთან ერთად, ემოციური გამოვლინებებიც ჩნდება – დაწყებული ცუდი განწყობით და გაღიზიანებით, დამთავრებული სრული გულგრილობით. ამიტომ, მნიშვნელოვანია ორგანიზმის მინიშნებებზე დროული რეაგირება, როდესაც ის დახმარებას ითხოვს. ასევე შეგიძლიათ მიმართოთ ფსიქოლოგს – ის დაგეხმარებათ პრობლემების მიზეზების გაგებაში და სამსახურსა და დასვენებას შორის ბალანსის პოვნაში.
ქრონიკული დაღლილობა
თუ სტრესი და დაძაბულობა თქვენი ერთგული თანამგზავრი ხდება, დაღლილობა გროვდება და ორგანიზმი უბრალოდ ვერ ასწრებს აღდგენას – მას უკვე აღარ ჰყოფნის არც ორი დღე და არც ერთკვირიანი შვებულება. თუ საერთოდ არ დაისვენებთ და განაგრძობთ საკუთარი თავის დატვირთვას ახალი საქმეებითა და საზრუნავით, შეიძლება გამოჩნდეს ასთენია (ქრონიკული დაღლილობა).
გადაღლილობისგან განსხვავებით, ეს არ არის ფიზიკური ან გონებრივი დატვირთვების შედეგი და არ ქრება სრულყოფილი დასვენების შემდეგაც კი. შედეგად, ქრონიკული დაღლილობა იწვევს პროდუქტიულობის შემცირებას – ახლა იმ სამუშაოს შესასრულებლად, რომელიც ადრე ერთ საათს იკავებდა, თითქმის მთელი დღე გეხარჯებათ. ამასთან, ძილთან დაკავშირებული პრობლემები და ემოციური დარღვევები იჩენს თავს.
ზოგჯერ ასთენია რაიმე სახის სხვა დაავადებასთან ერთად ჩნდება. მაგალითად, საკვებით მოწამვლისას, ორგანიზმი ყველანაირ რესურსს გამოჯანმრთელებაზე ხარჯავს, აღსადგენად კი ძალები საერთოდ აღარ რჩება.
გამოდის, რომ შრომისუნარიანობის დაქვეითება, ცუდი განწყობა და ენერგიის გამოლევა შეიძლება იყოს როგორც ბანალური დაღლილობის ან ძილის ნაკლებობის შედეგი, აგრეთვე არადიაგნოსტირებული ან ბოლომდე არგანკურნებული, მათ შორის სერიოზული, დაავადების სიმპტომი.
ამ შემთხვევაში, აუცილებლად უნდა მიმართოთ სპეციალისტს და არ დაკავდეთ თვითმკურნალობით. ექიმი აუცილებელ დიაგნოსტიკას ჩაატარებს, დაადგენს დაღლილობის მიზეზს და, საჭიროების შემთხვევაში, განსაზღვრავს მკურნალობას.
გარდა ამისა, შეგიძლიათ დამატებით მიიღოთ სპეციალური პრეპარატები – მათ მიეკუთვნება მილდრონატი ®250, რომელიც უჯრედშიდა ენერგეტიკული პროცესების ოპტიმიზაციას ახდენს და ხელს უწყობს ორგანიზმის ძალების აღდგენას. ამ ყველაფერთან ერთად, გაზრდილი დატვირთვის პირობებში:
- აღადგენს თანასწორობას უჯრედებში ჟანგბადის მიწოდებასა და მოთხოვნილებას შორის;
- ახდენს მატონიზირებელ მოქმედებას;
- ხელს უშლის უჯრედებში მიმოცვლის ტოქსიკური პროდუქტების დაგროვებას, და იცავს მათ დაზიანებისგან;
- სწრაფად აღადგენს ენერგეტიკულ რეზერვებს;
- ასტიმულირებს ცენტრალურ ნერვულ სისტემას;
- ზრდის მამოძრავებელ აქტივობას და გამძლეობას.
პრეპარატი მილდრონატი ®250-ის გამოყენების შემდეგ, ორგანიზმი უფრო ამტანი ხდება ფიზიკური და გონებრივი დატვირთვების მიმართ.

Усталость, выгорание и хроническая усталость как отличить одно от другого
Бывает, что вроде бы все хорошо, и жизнь идет своим чередом: утром идешь на работу, вечером возвращаешься домой, а по выходным гуляешь или встречаешься с друзьями. А потом постепенно замечаешь, что с каждым днем работоспособность словно куда-то улетучивается, силы пропадают и становится сложнее вставать с кровати.
И зачастую первым делом хочется поругать себя за лень и начать делать все через силу. Но, возможно, причина такого состояния – это усталость, у которой есть три градации. А какие именно – разбираемся ниже.
Переутомление
Первая стадия усталости, с которой так или иначе может столкнуться каждый. Это временная нормальная реакция организма на физическую, психическую, интеллектуальную нагрузку сверх меры. Поработал пару дней над сложным отчетом, интенсивно позанимался в тренажерном зале, поготовился в авральном режиме к сессии – и вот уже чувствуешь, как силы ушли и вместо них пришла усталость. И уже совсем не хочется работать, учиться или тренироваться.
В подобных ситуациях, чтобы стать вновь свежим и бодрым, нужно не так много: выспаться или заняться чем-то расслабляющим – прогуляться, порисовать или почитать книгу. Обычно через пару дней отдыха состояние улучшается, и вновь появляются силы работать и творить.
Итог: переутомление – это временная реакция на любые перегрузки. С ней легко справиться без лечения – достаточно снизить нагрузку и понаблюдать за состоянием.
Выгорание
Если запустить первую стадию и проигнорировать звоночки от организма, в которых он просит об отдыхе, и продолжать жить в бешенном ритме «работа-семья-увлечения», может появиться выгорание. Это такая своеобразная усталость, которая тоже проявляется физически – например, из-за нее пропадает работоспособность, хочется постоянно спать, теряется концентрация внимания.
Но главное отличие выгорания в том, что это история больше про эмоции и появляется оно не столько из-за переутомления, сколько из-за постоянного стресса на работе или дома
Допустим, уже долго работаешь над интересным проектом, выкладываешься на все сто, дома практически не ночуешь, но получает повышение кто-то другой. Естественно, что это расстраивает, и это нормально. Однако если вовремя не проработать эту ситуацию, то все эмоции и чувства словно начинают затухать, любимое дело уже не радует, и даже хобби не приносит удовольствие. И как раз вслед за этим уже и следуют физические проявления.
Итог: выгорание – это синдром, который возникает из-за хронического стресса на работе или дома. Вместе с потерей сил появляются и эмоциональные проявления – от плохого настроения и раздражительности до полного безразличия. Поэтому важно вовремя отслеживать сигналы организма, в которых он кричит о помощи. А еще можно обратиться к психологу – он поможет разобраться в причинах проблем и найти баланс между работой и отдыхом.
Хроническая усталость
Если стресс и напряжение становятся верными спутниками, то усталость накапливается, и организм просто не успевает восстановиться – ему уже не хватает ни пары дней, ни недельного отпуска. А если вообще не отдыхать и продолжать нагружать себя новыми делами и заботами, может появиться астения (хроническая усталость).
Она, в отличие от переутомления, не является следствием физических или умственных нагрузок и не исчезает даже после полноценного отдыха. В итоге хроническая усталость приводит к снижению продуктивности – теперь для выполнения работы, которая раньше занимала час, приходится тратить чуть ли не целый день. Вместе с этим появляются проблемы со сном и эмоциональные нарушения.
Иногда астения появляется вместе с каким-то заболеванием. Например, при пищевом отравлении организм бросил все ресурсы на выздоровление, а на восстановление сил их совсем не осталось.
Получается, что снижение работоспособности, плохое настроение и потеря энергии может быть как проявлением банальной усталости или недосыпа, так и симптомом недиагностированного или недолеченного заболевания, в том числе серьезного.
В этом случае нужно обязательно обратиться к специалисту и не заниматься самолечением. Врач проведет необходимую диагностику, установит причину усталости и, в случае необходимости, назначит лечение.
Дополнительно можно принимать специальные препараты – к таким относится Милдронат ®250, который оптимизирует внутриклеточные энергетические процессы и способствует восстановлению сил организма. А еще он в условиях повышенной нагрузки:
• восстанавливает равновесие между доставкой и потребностью клеток в кислороде
• оказывает тонизирующее действие;
• препятствует накоплению токсических продуктов обмена в клетках, защищая их от повреждения;
• быстро восстанавливает энергетические резервы;
• стимулирует центральную нервную систему;
• повышает двигательную активность и выносливость.
После применения препарата Милдронат®250 организм становится более устойчивым к физическим и умственным нагрузкам.